Оптически проекции при дрехите

 При проектирането на облеклото, от особено значение за естетическото изграждане на формата на дрехата се явяват геометричните оптически илюзии. Благодарение на насочеността на вниманието, влиянието на миналия опит, възприемането на смисъла на целостта на фигурата се пораждат определени илюзорни изменения на насочеността, размерите, геометричния вид на формата.

 

 Съществено значение за получаване на определено въздействие на формата при проектирането на облеклото има и начинът на вътрешното й деление на части, пропорционалното им изграждане в цялото. Делението на формата на части може да бъде равномерно или неравномерно, симетрично или асиметрично.

 

 При възприемането на формата от голямо значение е и броят на елементите. От психологическа гледна точка възприятието се улеснява, когато елементите не са повече от пет. При по-голям брой се затруднява възприемането им и се получават оптически измами. Когато големият брой от елементи не може да бъде избегнат, е необходимо те по някакъв начин да бъдат композиционно обединени в групи, за да се подпомогне възприемането им.

 

 Ако имаме деление на силуетната форма на части с линии под прав ъгъл, при симетрично деление се създава впечатление за равновесие и покой, а при асиметрично - задвижение, неустойчивост.  Определени оптически изменения се получават и при включването в конструктивната схема на облеклото на остроъгълни и тъпоъгьлни линии, успоредни наклонени линии под определен ъгъл спрямо оста. По този начин може да се стеснява или разширява обемът на формата или определени негови части. При острото отворено деколте се създава впечатление за разширяване на гръдната част, а бедрената част на дрехата се намалява оптически.

 

 За проектанта от голямо значение са и знанията за въздействието на илюзиите, получени от обкръжението на формите - т. нар. илюзии на контраста. Една и съща форма, поставена до по-големи или по-малки от нея форми, се възприема по различен начин. Така например малката глава на фигурата ще изглежда още по-малка, ако се постави на нея шапка с много голям обем и обратно. При необходимост да се създаде впечатление за увеличен обем, плоскост, можем да използваме геометричните илюзии на затворената и отворена крива. Така например, ако е необходимо да подчертаем дължината на шията, можем да отворим кривата на деколтето и обратно - колкото по-малка и затворена е тази крива, толкова повече се скъсява оптически дължината на врата.