Каква е разликата между набук и велур?

Добре е да знаете, че много често обувките, които се предлагат в местните магазини като естествен набук, много често са нищо повече от най-обикновени велурени обувки. Не бива да се изненадвате, тъй като те са наистина много близки по вид и свойства и това се използва от нечестните продавачи на обувки като маркетингов трик.

 

Опитайте да разберете какви са особеностите на всеки един от тези материали, да разберете как се прави разлика между тях и как да се грижите за тях.

 

Как да различавате набук от велур? Велурът е кожа, чиято обработка преминава през специална технология. Първоначално за производството му се използва само кожата на елени, въпреки че днес козите кожи са най-често срещани. Велурът има светло бежов нюанс и голяма гъвкавост, заради които можете без усилие да проверите дали велура е произведен от кожата на северни елени. За тази цел кожата следва да бъде качествена и еластична. Този естествен материал има пореста структура с много малки дефекти на повърхността.

 

Изработването на набука, от друга страна, се извършва чрез хромиране, последвано от обработка на предната страна на материала с фино шлифована шкурка. За производството се използва кожата на едър рогат добитък, поради което силата на набука е по-висока от тази на велура и сама по себе си се разтяга много леко.

 

Остава да се разбере за кои продукти в обувната промишленост тези два материала са най-подходящи. Набукът е оптимално подходящ за производството на обувки, докато велурът  се препоръчва за изработката на обувки за пролетта и есента период.

 

В същото време, за якета, ръкавици и други изделия, велурът е повече от добро решение.

 

Тук идва въпроса как да се грижите за обувките от велур и набук. Най-важното е, че да се носи велур на влажно време е абсолютно неуместно. Непосредствено след покупката тези обувки трябва да се третират с водоотблъскващ тип козметични средства. Те не се нанасят непосредствено преди да излезете от къщата, а в деня преди това. Най-добре е да нанесете 2-3 слоя, като напълно изсушите всеки от тях. Това не само предпазва обувките от влага, но и осигурява надеждна защита срещу прах и различни видове замърсители. Освен това и почистването ще бъде много по-лесно.

 

Необходимо е също така да се извърши превантивна обработка на обувките от набук и велур. Честотата на такава процедура зависи от вида на използвания инструмент. Ако времето е сухо, веднага след като се върнете у дома, обувките трябва да се почистят с четки на твърда основа.

Какво може да се каже, когато обувките са мокри? Не ги изсушавайте близо до електрическа печка или радиатор, а само в топла и добре проветрена стая. Ако обувките са мокри и отвътре, то трябва да се напълнят с хартия от вестници, за да може влагата да се абсорбира в тях. Не забравяйте, че обувките от велур и набук изсъхват много по-дълго от кожата - около два дни.

 

Почистването на солените петна се извършва на суха основа, като се използват специални четки и почистващи средства тип пяна. Редуктор на цвета ще бъде много полезен, ако по повърхността на обувката се образуват петна с белезникав цвят - много често този проблем възниква под влиянието на влага или сняг, третирани с реагенти. Прилагайте това съединение трябва да бъде между почистване и третиране с водоотблъскващи вещества.

 

Ако нямате никакви специализирани средства за почистване и грижа за обувки от набук или велур, не се отчайвайте. Те могат да се почистват с твърда четка върху пара. Въпреки, че тази процедура е по-екстремна от обикновената - такива обувки са скъпо удоволствие, така че експериментите с тях са изключително нежелателни.