Геометричност в модата

 Редица изследователи утвърждават теорията за продължаваща цикличност и
доминираща позиция в моделирането на една единствена от следните геометрични фигури - правоъгълник, триъгълник и овал. Винаги една от тях заема лидерска позиция, а останалите две, без да изчезват, продължават да се променят със стремеж към момента, в който някоя от тях отново ще доминира. Ако нашият поглед е съсредоточен в миналото, подобен подход работи. Но ако целта ни е да проучим принципите, които градят общата композиция и предопределят в голяма степен характера на силуета при модерното (в смисъл съвременно) формообразуване, той не е съвсем удачен.

 

 Пределно ясно е - и това не е необходимо да се доказва - че в началото на двадесет и първи век формите присъстват и се изявяват успоредно във времето и в цялото си многообразие и вариантност. Тяхното присъствие е подчинено на творческата индивидуалност на автора, на потребителя и неговия характер, както и на предназначението на завършения проект и средата, в която функционира.

 

 Чисто геометричното разнообразие в общата композиция на силуета, различната му изразност, а оттам и различен характер, се постигат както чрез множество промени в общите пропорции на формите и тяхното членение, така и с присъствието и вариантите или липсата на промеждутъчни подчинени структури. Целта и при двата подхода - с добавяне, или чрез отнемане - е да се постигне или раздвиженост и динамика, или покой и хармония, като усещане за общата форма.

 

 Известно е, че за изграждане на хармонична композиция при проектирането на облекло, авторите се придържат към различни пропорционални системи ("златното сечение“ например). Пропорциите и съотношенията на отделните елементи в общата композиция в значителна степен определят общия характер и обемната структура на завършеното изделие. Те намират свое изражение и в силуета на дрехата. Различни варианти при композиционното организиране и изграждане на силуета могат да се постигнат и посредством работа с аналогични силуетни форми, но изпълнени с различни пропорционални деления и акценти, конструктивни особености и образни решения.